Veggies affordable

Continuing in my veggie saga, the next thing I wondered was how the box of local veggies compared to the local grocery store.

This past Saturday, Wife gathered some prices of veggies at the local HEB. Last night we did some rough math.

We couldn’t do a straight apples-to-apples comparison because the veggies aren’t totally the same, we don’t have scales to weigh out what we have and so on. So it was a lot of estimating and “well, this veggie was the closest thing” and so on.

But more or less it seems to work out, may even be cheaper in some regards… like we got a huge bunch of basil, and herbs are expensive. That there makes up (for) a big portion of the cost.

We’ve got 3 more boxes in our initial “subscription”. Once that’s up, we’ll see what to do from there. Who knows… the farm is trying to raise a lot of up-front capital to purchase more land and are offering things like a 1-year weekly subscription for $1500 (works out to $28.85 per box, and thus a $216 annual savings provided the regular box price doesn’t rise from its present $33). Maybe we’ll do that because we’re going to buy and eat veggies… I’m all for 1. long-term cost savings, 2. if it helps them grow their business, awesome!

Anyways, I’m satisfied in the financial aspect of this and the food/quality and every aspect of this. All feels good to me.

Huzzah!

3 thoughts on “Veggies affordable

  1. Very cool. We’re in the middle of an area with a bunch of small farms, we’ve started seeing stands go up for the season, so its time to stop and see what they have.

      • should be interesting anyway. Hopefully next year I’ll have some vegi’s growing of my own to help keep down costs. All I managed this year was some hot peppers and the berry plants.

Comments are closed.